Professionaalsete keevitajate üha suureneva nappuse tõttu kasvab vajadus keevitusautomaatika järele ka väiksemates ettevõtetes.
Hetkel on õhus küsimus – kas nüüd on saabunud aeg lahendada keevitajate nappuse probleem keevituskobotiga? Või hoopis keevitusrobotiga? Kas kobot on taskukohane ja hõlpsalt rakendatav alternatiiv traditsioonilisele tööstusrobotile?
Kuuleme aina sagedamini oma tööstusklientide käest – „tahame soetada koboti“ või „soovime testida kobotit, et aru saada, millised on selle võimalused keevituse automatiseerimisel ja kas peab paika väide, et selle programmeerimisega saab lapski hakkama“.
Antud küsimustele ei ole ühte õiget ja head vastust peale selle, et kõik sõltub seadme konkreetsest kasutusest. Ja kõige tähtsam tähelepanek – tegelikult pole maailmas olemas ühtegi koostöörobotit (kobotit) vaid on ainult koostöörakendused. Ehk siis seadme kasutusalad, mis võimaldavad inimesel ja masinal koos töötada ning jagada sama füüsilist ruumi ilma täiendavate turvaseadmeteta.
Tuleb endale aru anda, et cnc juhitud tööstusseadet ei tohi tootmisesse rakendada ilma riskianalüüsita – ja seda isegi siis, kui tootja on andnud seadmele nimeks cobot.
Peame meeles, et EN ISO 10218-1:2011 sätestab: robot on ainult üks osa robotsüsteemist ning selle kasutamiseks koostöö rakendustes peab läbi viima riskianalüüsi.
Kui nähakse ette võimalust, et inimene asub seadmega samas tööraadiuses, siis peab vähendama vastavalt seadme töökiirust ning samas tõstma ka kokkupõrke sensorite tundlikkust.
Kui vajadus on rakendada täiendavaid telgi, et suurendada tööraadiust või manipuleerida toodet (näiteks keerata keevitatava detaili õmblusi soodsamasse asendisse), siis nõuab see inimese eraldamist roboti töötsoonist erinevate turvameetmetega – ja taas ei ole tegemist koostöörakendusega.
Ehk lihtsas keeles väljendatuna – kui me rakendame tootmisesse koboti, siis see ei tähenda automaatselt, et kobot on ohutu, vaid vajab riskianalüüsi ning vajadusel turvameetmeid.
Kobotiga keevitamist esitletakse laialdaselt kui ülilihtsat ja odavat lahendust, kuid peame tajuma, et sellel on ka palju piiranguid võrreldes robotkeevitusega.
Enamikke keevituskoboteid pakutakse tavaliselt komplektidena koos keevituspõleti, vooluallika, liidese ja tarkvaraga ja sel juhul näeme, et hind läheneb kiiresti „päris“ tööstusliku keevitusroboti tasemele.
Kõlab küsimus, kas koboti programmeerimise tuntav lihtsus võrreldes tööstusrobotiga kaalub üles piiratud võimalused, vähendatud kiiruse ning palju madalama tootlikkuse? Paljud kliendid valivad siin keevitusroboti, kuna see pakub rohkem nii keevitustehnoloogia, väljundvõimsuse, tuleviku laiendamisvõimaluste, kuid ka eluea osas. Keevitusroboti õpetamine muutub ka üha lihtsamaks ning kiiresti on arenenud simulatsiooni ja off-line programmeerimise tarkvarad.
Koboti keevitusrobotiks muutmine ei ole seetõttu paljude integraatorite sõnul õige lahendus – aastaid kestnud keevitusrobotite arendusprotsessi asendamine kobotitega on pigem liikumine vales suunas. Kuid nagu igal asjal on siingi palju poolt ja vastu argumente – näeme koboti kasutamist keevituseks kui võimalust asendada käsikeevitajat väga lihtsateks ülesanneteks ning kus komponente on vaja low volume ja high mix.
See oleks ideaalne lahendus ettevõtetele, kellel on juba keevitusseadmeid ja kes soovivad lihtsate komponentide tootmise automatiseerimist alustada võimalikult madala investeeringuga.
Või ikkagi päris keevitusrobot?
Ettevõtetel, kes on ennast keevitusautomaatika vallas harinud, on võimalus valida madala investeeringuga ning ilma turvaperifeeriata lihtsa keevituskoboti, komplektse keevituskoboti tööjaama ja sarnase hinnaklassiga keevitusroboti integratsiooni vahel.
Kõikidel kontseptsioonidel on turul oma koht, kui hoida ootused lahus.
Aastakümneid on kulunud erinevate robotjaama lahenduste väljatöötamiseks konkreetsete detailide keevitusprotsesside jaoks – õhukeste- ja paksuseinaliste materjalide, alumiiniumist ja roostevabast terasest detailide kvaliteetseks keevitamiseks. Seda kõike ei suuda efektiivselt asendada kobot.
Võib isegi sõnastada väite, et kui hankida kobot rakenduste jaoks, mis ei ole koostöörakendused ja milles traditsiooniline turvaperifeeriaga robot oleks efektiivsem, siis võib tagajärg sageli olla pettumus või isegi ebaõnnestunud tootmisprojekt ning ettevõte kaotab raha selle asemel, et teenida.
Seega on soovitus hoolikalt kaaluda, millised on planeeritavad rakendused ja milliseid tehnoloogiad soovite valida järgnevateks aastateks, et oma keevitamist automatiseerida. Kui olete kindlad, et rakendused jäävad väga lihtsaks, siis keevituskobot on kindlasti lahendus, mida arvesse võtta ja kui teile meeldib, et ettevõte suudaks ka järgmistel aastatel oma keevitusautomaatikaga kasvada ning areneda, siis on keevitusrobot õige valik. Järgige alati motot: „Õige tehnoloogia õigele rakendusele!“